Podpisanie umowy z NFOŚiGW

Z wielką satysfakcją informujemy  że dniu 17.02.2022r. w ramach dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego  EOG 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego ,  Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lubartowie Sp. z o. o. podpisało umowę z Narodowym  Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację przedsięwzięcia „Modernizacja źródła wytwarzania ciepła z zastosowaniem wysokosprawnej kogeneracji i OZE w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Lubartowie Sp. z o.o.”.    Projekt  realizowany będzie w ramach programu :  „Środowisko, Energia i zmiany klimatu”  uzupełniony pożyczką z NFOŚiGW  i  środkami zabezpieczonymi  przez Spółkę.

Galeria

Projekt składa się z 3 zadań inwestycyjnych:

Zdanie I-Kogeneracja gazowa

Budowa wysokosprawnej kogeneracji. Produkcja ciepła z instalacji kogeneracyjnej zmniejszy produkcję ciepła wytwarzaną w kotłach wodnych opalanych miałem węglowym w istniejących kotłach węglowych. Produkcja ciepła z instalacji kogeneracyjnej będzie stanowiła około 53 % dotychczasowej produkcji ciepła w tych kotłach. Realizacja przedsięwzięcia  zmniejszy emisję CO2 ze spalania miału węglowego przez spalanie paliwa o niższej emisyjności. Podstawowe parametry techniczne i produkcyjne:

  • 4 jednakowe silniki gazowe o mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1,2 MW i mocy cieplnej nie mniejszej 1,2 MW każdy, tj. łącznie co najmniej 4,8 MW mocy elektrycznej oraz co najmniej 4,8 MW mocy cieplnej.
  • Zakładana wielkość produkcji ciepła -nie mniej niż 74 500 GJ/rok.
  • Produkcja energii elektrycznej -nie mniej niż 21 900 MWh/rok
  • Sprawność całkowita – ok 82,5%
  • Współczynnik skojarzenia energii elektrycznej -42,2%

Zadanie II-Sieć cieplna

Rozbudowa sieci cieplnej w celu likwidacji niskiej emisji. PEC Lubartów Sp. z o. o. opracował koncepcję rozbudowy sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami ciepłowniczymi na odcinku od nowo projektowanej komory cieplnej  w istniejącej sieci ciepłowniczej DN80 przy ul. Mucharskiego do budynków zlokalizowanych przy ulicy Bukowej, Chmielnej, Cisowej, Kasztanowej, Świerkowej i Wierzbowej w Lubartowie. Sieć ciepłownicza  będzie zasilała głównie budynki jednorodzinne na cele centralnego ogrzewania. Łącznie ok. 1542 m  w tym: 1368  mb  będzie stanowiła sieć rozdzielcza o średnicy 2xDN32 do 2xDN80 oraz przyłącza o łącznej długości 174 m o średnicy 2xDN25. Planuje się przyłączenie 14 budynków. Łącznie zapotrzebowanie na moc nowych odbiorców obliczone na podstawie złożonych wniosków  o przyłączenie do sieci wynosi 133 kW. Sieć ciepłownicza oraz przyłącza ciepłownicze zostaną wykonane z rur preizolowanych z systemem alarmowym.

Zadanie III-Dostosowanie kotła WR-5 do współspalania, biomasy

Wykonanie dostosowania do współspalania biomasy istniejącego kotła węglowego WR-5 nr2. Wybór zastosowania współspalania biomasy w istniejącej kotłowni węglowej związany jest z następującymi czynnikami:

1)Niskie koszty inwestycyjne przystosowania kotła do współspalania biomasy, pozwalające  na osiągnięcie systemu efektywnego  energetycznie

2)Wykorzystanie istniejącej infrastruktury i urządzeń.

3)Możliwość użycia biomasy pozwalającej na produkcję ciepła z OZE i redukcję emisji   CO2.  Przedstawione rozwiązanie pozwala  na współspalanie biomasy w udziale objętościowym  do 25% w stosunku do miału co odpowiada około 6% wartości opałowej miału węglowego podawanego do kotła WR-5

Celem Projektu jest poprawa efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego w Lubartowie w kierunku uzyskania przez niego statusu efektywnego systemu ciepłowniczego oraz ograniczenia tzw. „niskiej emisji” poprzez wsparcie procesu modernizacji systemu ciepłowniczego polegającego m.in. na likwidacji indywidualnych źródeł ciepła. Istniejący system ciepłowniczy w momencie zakończenia projektu osiągnie wymóg efektywnego systemu ciepłowniczego zgodnego z Dyrektywą UE 2012/27/UE.

W projekcje założono wykorzystanie potencjału zapotrzebowania na ciepło miejskiej sieci  w Lubartowie do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji  zgodnie z Dyrektywą 2004/8/2004 UE w sprawie wspierania kogeneracji oraz Dyrektywą 27/2012 UE o efektywności energetycznej z 2012 r. Założono wykorzystanie tego projektu poprzez zastosowanie technologii produkcji energii elektrycznej o jak najwyższym współczynniku skojarzenia.

Dodatkowymi celami projektu są:

–     zmniejszenie emisji  CO2 oraz pyłu poprzez częściowe zastąpienie produkcji ciepła w kotłach węglowych oraz energii elektrycznej z systemu krajowego a także poprzez likwidację  „niskiej emisji”

–   uzyskanie udziału ciepła produkowanego do sieci ciepłowniczej z kogeneracji i OZE do około  53 % co umożliwi w  uzyskaniu statusu sieci efektywnej energetycznie

–  poprawa współczynnika nakładu  nieodnawialnej energii pierwotnej WPc dla ciepła dostarczanego z sieci do odbiorców ciepła w celu umożliwienia przyłączenia nowego budownictwa oraz nowych obiektów w ramach likwidacji niskiej emisji ze źródeł lokalnych,

–  wzrost przychodów z tytułu produkcji energii elektrycznej,

–  dywersyfikacja paliw stosowanych do produkcji ciepła,

– pozyskiwanie finansowania ze środków UE na likwidację lokalnych źródeł produkcji ciepła poprzez przyłączenie do sieci cieplnej efektywnego  energetycznie systemu ciepłowniczego w ramach realizacji  programu  likwidacji niskiej emisji w Lubartowie

–  minimalizacja wzrostu ceny ciepła dla odbiorców ciepła,

–  wprowadzenie nowoczesnych  technologii,

–  przeprowadzenie modernizacji w taki sposób, aby oszczędności kosztów  lub wzrost przychodów pozwalał na realizację dalszych etapów modernizacji.

Realizacja przedstawionych celów projektu jest mierzalna i łatwa do weryfikacji, gdyż na etapie eksploatacji instalacji będą dokonywane pomiary ilości zużytego paliwa gazowego, wielkości produkowanej energii elektrycznej i ciepła oraz parametry emisji.

Zgodnie z zawartą umową naszej spółce przyznano dofinansowanie ze środków  unijnych na poziomie   45 % wydatków  kwalifikowanych  Projektu tj. w wysokości  6 875 775,00 PLN netto.

Ponadto informujemy, że w dniu  10 grudnia 2021r.   uzyskaliśmy decyzję Prezesa URE  (Nr PK-0000137/NJG/345/SSP01/00349/2021) o dopuszczeniu do aukcji na premię kogeneracyjną. System wsparcia  polega  na dopłacie do wytwarzanej i wprowadzonej do sieci  energetycznej energii elektrycznej z  wysokosprawnej kogeneracji. Wsparcie udzielane jest przez  okres 15-u lat. W kolejnych krokach zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie Inżyniera Kontraktu, a następne  przetarg w celu wyłonienia wykonawcy przedsięwzięcia.

                                                                                                    Prezes Zarządu

                                                                                  Lech  Kliza

Skip to content